win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 14 από σύνολο 14

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος tsomek δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.07.2012
    Περιοχή
    Σκιάθος
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χαίρεται,

    Πρέπει να γίνει αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού για μια άδεια μου του 2015, καθώς δεν μπορώ να την αναλάβω εγώ.

    Η ερώτηση είναι η εξής.


    Την αίτηση / διαδικασία για αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού πρέπει να την κάνω εγώ (ο παλιός μηχανικός) ή ο καινούργιος μηχανικός;


    Η διαδικασία είναι σχετικά καινούργια (Φεκ τεύχος Β’ 1049 / 29.03.2019), και μετά από πολλαπλά τηλέφωνα σε διάφορα γραφεία Τεε και Υδομ δεν μου το έχει διευκρινίσει κανείς..

    Στο σύστημα δεν ζητάει σε καμία φάση τα στοιχεία του καινούργιου μηχανικού, κάτι το οποίο μου φαίνεται ιδιαιτέρως περίεργο, και το οποίο με έχει να κάνει να πιστεύω ότι τελικά είναι ευθύνη του καινούργιου μηχανικού.

    Πιστεύω ότι αν το συμπληρώσω και το υποβάλλω, θα βγει αναθεωρημένη άδεια πάλι με εμένα σαν μηχανικό, το οποίο δεν νομίζω να βοηθήσει κανέναν.

    Και συγχρόνως με πιέζει με άσχημο τρόπο η πελάτισσα.

    Ευχαριστώ!

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος tsomek δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.07.2012
    Περιοχή
    Σκιάθος
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Μετά από πολλά τηλεφωνήματα σε διάφορα γραφεία ΤΕΕ και ΥΔΟΜ, τελικά έγραψα εμαιλ στο e-adeies@central.tee.gr..


    Μόλις έλαβα επίσημη απάντηση:

    "
    Τη δημιουργία της άδειας αναθεώρησης για αλλαγή επιβλέποντα την κάνει ο νέος επιβλέπων μηχανικός.

    Στη δεύτερη καρτέλα Έλεγχοι/Επιμέρους περιπτώσεις/Εγκρίσεις φορέων, θα πρέπει να επιλεγεί από την μεσαία στήλη η επιλογή «Αλλαγή Επιβλέποντος», ώστε το σύστημα να ζητήσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

    Με εκτίμηση ΤΕΕ-Τεχνική Υποστήριξη e-Άδειες

    "

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολ.Μηχανικός
    Το μέλος Blank δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.03.2021
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.

    Θέλω να παραιτηθώ από επιβλέποντας των στατικών, αρχιτεκτονικών και στατικού φορέα σε ένα έργο.
    Για την αντικατάσταση επιβλέποντα επιλέγοντας τύπο πράξης Αναθεώρηση έντυπης αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης",
    και στη συνέχεια αλλαγή επιβλέποντα, το σύστημα ζητάει εγκεκριμένη αρχιτεκτονική, στατική,
    Η/Μ μελέτη ανάμεσα στα υπόλοιπα χαρτιά
    .

    Εάν κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ο νέος επιβλέποντας όπου θα λέει ότι δεν υπάρχει καμία αλλαγή στις παραπάνω μελέτες, θα γίνει αποδεκτή; Ή πρέπει απαραίτητα να τις ξαναανεβάσουμε;

Παρόμοια θέματα

  1. Αναθεώρηση άδειας λόγω αλλαγής επιβλέποντος
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.10.2018, 12:06
  2. Αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος με αποπερατωμένο Φ.Ο. και χώρους τακτοποιημένους με 4178.
    Από το μέλος eri_m στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.11.2016, 07:10
  3. Έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης σε ΙΕΚ σε παλιά οικοδομή (1960) με χρήση ΝΟΚ
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.02.2016, 13:08
  4. Αναθεώρηση αδείας
    Από το μέλος xpnstos στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.06.2012, 12:10

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •